Pod koniec 1999 r. przy PCPR w Chojnicach został powołany Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Wcześniej mieszkańcy naszego powiatu korzystali z usług zespołu w Słupsku. Od lipca 2002 roku zmieniono nazwę zespołu na Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Powiatowy Zespół w Chojnicach od 2002 roku zajmuje się również orzecznictwem dla osób przed 16 rokiem życia.
Aktualnie, aby otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dotyczące spraw poza rentowych, należy złożyć wniosek oraz zaświadczenie lekarskie i inne dokumenty w powiatowym zespole w Chojnicach. Celem uzyskania orzeczenia może być m.in.:
- szkolenia,
- odpowiedniego zatrudnienia,
- konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej,
- korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,
- korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych,
- korzystania z zasiłku pielęgnacyjnego,
- korzystania z zasiłku stałego,
- korzystania z karty parkingowej;
Wnioski o ustalenie niepełnosprawności dziecka składane są do celów: zasiłku pielęgnacyjnego, zasiłku stałego i innych. Zespół zajmuje się także wydawaniem legitymacji dokumentującej niepełnosprawność dla osób posiadających orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
W skład Powiatowego Zespołu wchodzą:
- przewodniczący,
- sekretarz,
- lekarze,
- psycholodzy,
- doradcy zawodowi, - pracownicy socjalni,
- pedagodzy.
UWAGA:
Nowy nr konta bankowego do wnoszenia opłat za wydanie karty parkingowej:
PKO BP: 06 1020 1491 0000 4202 0104 8677
Karty parkingowe
Od dnia 1 lipca 2014 r., na mocy przepisów ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446), zmianie ulegają zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.
Od dnia 1 lipca 2014 roku organem wydającym kartę parkingową staje się przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki.
W związku z ogłoszeniem ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 852) z dniem 6 sierpnia 2023 r. uchylony zostanie art. 15h ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.)
To na podstawie tego przepisu orzeczenia oraz karty parkingowe, które straciły ważność w ciągu 90 dni przed 8 marca 2020 r. lub po tej dacie, cały czas obowiązują – aż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.
Nowe przepisy prawa tj. art. 23 i art. 24 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw określają 3 nowe terminy dotyczące przedłużania orzeczeń i kart parkingowych, które wygasły w czasie obowiązywania stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego:
- jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
UWAGA! Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności oraz karty parkingowe, których termin ważności będzie upływał po 6 sierpnia br., nie będą już przedłużane z mocy prawa.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Chojnicach informuje, iż 19 grudnia 2023 roku została uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, która weszła w życie z dniem 30 grudnia 2023 roku (Dz. U. 2023 poz. 2768). Nowe przepisy prawa określają termin ważności orzeczeń i kart parkingowych, których ważność upłynęła po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r.
W myśl art. 1 i art. 2 (Dz. U. 2023 poz. 2768) w/w orzeczenia i karty parkingowe zachowują ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
Wydłużenie terminu ważności orzeczeń, którego okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r. dotyczy także orzeczeń, które wygasały w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 tj. w latach 2020-2023.
Załącznik:
USTAWA z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności